A maradék cukorborsó megőrzésének legjobb módja a fagyasztás. Előtte azonban hőkezelni – blansírozni – szükséges a csemegét, így hosszan megőrzi minőségét a mélyhűtőben.
Minden a borsófejtés után kezdődik, az az első lépés. Majd töltsünk meg egy edényt vízzel, és forraljuk fel. Közben készítsünk elő egy nagy tál jeges vizet is.
Ha felforrt a víz, akkor tegyük a borsószemeket. Nem kell sokáig, elég mindössze egy-másfél percig főzni, majd szűrjük le egy szűrőedény segítségével. Azonnal tegyük át a borsót a jeges vizes tálba, ez megállítja a főzési folyamatot. Hagyjuk a cukorborsót a hideg vízben két percig, majd alaposan csepegtessük le a szűrővel.
A lehűtött cukorborsót egyetlen rétegben oszlassuk el egy sütőpapírral bélelt tálcára – aminek van egy kis oldala, nem gurulnak le róla a szemek. Előfagyasztásra tegyük a mélyhűtőbe egy órára.
Miután a szemek megfagytak, helyezzük a borsót fagyasztótasakokba, vagy dobozokba – mielőtt visszatennénk a mélyhűtőbe, írjuk rá a dátumot.
A fagyasztott cukorborsó 8 hónapig őrzi meg minőségét. Természetesen ezután is biztonsággal fogyasztható, csak veszít a minőségéből.
A fagyasztott cukorborsót nem szükséges felolvasztani főzés előtt.