Nem igaz
A 24.hu írt részletesen arról a hoaxról (a hoaxról lejjebb olvashatsz), ami szerint 30 napon belül vírus pusztíthatja el azok gépét, akik a francia terrortámadás kapcsán a francia néppel együtt érezve trikolórra színezték profilképüket.
A pletykának semmilyen alapja nincs. Viszont azt tudni kell, hogy a Facebook folyamatos és részletes profilozást végez rólunk érdeklődésünk alapján. Így tudni fogja, hogy kik azok, akik ezt megtették, így azonnal arra számíthatunk, hogy akik átszíneztek, azok nagyobb valószínűséggel kapnak ebben a témakörben üzeneteket.
Természetesen nem ismerhetjük a Facebook és a vírusok természetét tökéletesen, ezért a fenti válaszunkat úgy pontosítjuk: semmilyen tény nem támasztja alá, hogy célzott vírus fenyegetné azokat, akik átszínezték profilképüket.
Mi az hoax?
A hoax jelentése: beugratás, internetes kacsa.
Az első hoax-ok emailben terjedtek. Tartalmuk alapján virálisak (könnyen terjedőek) voltak. Olyan üzeneteket tartalmaztak, amelyek azt sugallták, hogy a levél továbbadása különös jelentőséggel bír (betegségre, gyógyulásra, nehéz sorsú kisgyerekekre stb. hivatkozva).
A hoax-ok többnyire ártalmatlan információk, elsősorban csak a mennyiségükkel okoznak gondot az internetszolgáltatóknak felhasználóknak, ritkán céljuk valamilyen kár okozása (pl. valós email címek begyűjtése kereskedelmi vagy károkozási céllal)
Honnan ismerheted fel a hoax emailt?
– tudományosnak látszó vagy nagyon közérdekű ismereteket tartalmaz
– fontos cégekre hivatkozik (pl. Facebook, Google, NASA)
– hangsúlyozza a levél továbbadását
A Facebook korszakában még erre sincs szükség a virális információ terjesztéséhez, hiszen a Facebook mind a kedvelés, megosztás és a bejegyzésre kattintás események alapján tovább terjeszti az üzenetet.