VAN
Azt a legtöbben tudják, hogy a meteorológiai figyelmeztetésnek és riasztásnak három fokozata van a várható időjárási helyzet súlyosságtól függően):
- sárga = potenciálisan veszélyes,
- narancs = káreseményhez/személyi sérüléshez vezethet,
- piros = veszélyes, komoly károkat okozó, emberi életet is fenyegető.
Azonban ez a két fogalom (figyelmeztetés és riasztás) nagyon sokak fejében összemosódik, vagy összekeveredik a fent említett színekkel (pl. azt gondolják, hogy a citromsárga az csak figyelmeztetés, a piros meg a riasztás).
A helyzet az, hogy valójában a meteorológiai veszélyjelzés két lépcsőjéről beszélünk:
A figyelmeztetést(figyelmeztető előrejelzés) az adott napra, valamint a következő napra készítik el, ez szöveges, illetve térképes formában mutatja, hogy hol és mikor várhatóak veszélyes időjárási események.
A riasztástakkor teszik közzé, amikor már szinte bizonyos egy veszélyes időjárási esemény bekövetkezése, mert minden adott az előfordulásához. A riasztást (típustól és időjárási helyzettől függően) jellemzően fél-három órával az esemény előtt teszik közzé szintén térképpel együtt.
A figyelmeztetést és a riasztást a következő időjárási helyzetekre adják ki:
- heves zivatar,
- felhőszakadás,
- széllökés,
- ónos eső,
- hófúvás.
Magyarországon a veszélyjelző rendszert az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) működteti. Az élet- és vagyonvédelmet szolgáló aktuális információk a www.met.hu/idojaras/veszelyjelzes/ illetve a oldalon érhetők el. Az oldal színekkel ellátott térképére pillantva azonnal látható, hogy mely területeket érinthet veszélyes időjárási jelenség. A térképre kattintva pedig szöveges formában lehet részletesebben tájékozódni a várható időjárási veszélyről az adott térségben.