Psota Irén élete
Psota Irén 1929. március 28-án született Budapesten. 1952-ben végezte el a Színház- és Filmművészeti Főiskolát, abban az osztályban, ahol például Berek Kati, Horváth Teri és Váradi Hédi is végzett.
Színészi pályafutását a Madách Színházban kezdte, ahol 1952-től egészen 1980-ig játszott. Ezt követően a Népszínházban és a Nemzeti Színházban is játszott, két-két évet. 1990-ben visszatért a Madách Színházba.
Számos műfajban és szerepben megmutatta a tehetségét, a tragikus hősnőtől kezdve a komikus, groteszk karakterekig. A prózai színház mellett zenés darabokban is játszott, pályafutása során több mint 100 darabban szerepelt. Közel 60 éves pályafutását 80 éves korában fejezte be, utolsó fellépéséről így nyilatkozott:
Viszont utána volt még egy estem, és az annyira jól alakult, annyira sikerült mindent kiadni magamból, hogy a végén úgy éreztem, hogy „na, ezzel abba is kell hagynom!”
Psota Irén két könyvet is írt, ’Szerelmeim, szerepeim és a szemtanúk’ és ’PSOTA’ címekkel, illetve egy CD-je is megjelent ’Psota, Te édes’ címen. Tv-, film- és rádiószerepekben is feltűnt. A híres Frédi és Béni című sorozatban szinkronszínészként szerepelt, Vilma hangját kölcsönözte. A Ház a sziklák alatt című magyar filmdrámában Tera szerepét játszotta, a Légy jó mindhalálig című filmben pedig Violát alakította.
Psota Irén díjai
- Kétszer nyerte el a Jászai Mari-díjat 1959-ben és 1962-ben.
- A Kossuth-díjnak szintén kétszeres nyertese, 1966-ban és 2007-ben is neki ítélték.
- A Magyarország Érdemes Művésze és Magyarország Kiváló Művésze díjat is elnyerte, az elsőt 1976-ban, a másodikat 1982-ben.
- 1990-ben neki ítélték a Fővárosi Nívódíjat.
- 1992-ben megnyerte az Erzsébet-díjat.
- A Magyar Érdemrend középkeresztjét 1994-ben kapta meg, ami egy állami kitüntetés.
- 1996-ban a Halhatatlanok Társulatában örökös tagnak választották.
- 2000-ben elnyerte A Nemzet Színésze díjat.
- 2003-ban Psota Irén nyerte a Pro Urbe Budapest díjat.
- 2009-ben megnyerte a Gundel művészeti díjat és a Prima díjat.
- 2014-ben Budapest díszpolgára lett
2017-ben Almási Éva, a színésznő halála után, megalapította emlékére a Psota Irén-díjat.
Psota Irén magánélete
A színésznő háromszor házasodott, utolsó férje Ungvári Tamás, magyar író, műfordító és irodalomtörténész volt. Élettársi kapcsolatban volt Seregi Lászlóval, Kossuth-díjas táncos-koreográfussal és Makk Károllyal, filmrendező-forgatókönyvíróval.
Ez is érdekelhet: