Mi a teendő kullancscsípés esetén?

Minél hamarabb távolítsuk el a kullancsot.

 

kuli

Az első és legfontosabb dolog kullancscsípés esetén, hogy minél hamarabb szedjük ki a bőrbe fúródott élősködőt, ugyanis az általuk terjesztett kórokozók általában a lakoma végeztével kerül az emberi testbe. Hogy hogyan? A kis mohók túleszik magukat, és az elfogyasztott vér egy részét visszaöklendezik a bőrbe.

A kullancs eltávolításának mikéntje igen egyszerű:  a potrohát elkerülve, a fejéhez minél közelebb fogjuk meg, és lassan húzzuk kifelé. Ne tekergessük, hanem hagyjunk neki fél percet, hogy elengedje a bőrt!  Erre a speciális kullancskiszedő csipeszek a legalkalmasabbak.

Mi történik, ha beszakad a “feje”? A bennragadt rész nem a fej, hanem a szájszerv. Általában ez semmilyen problémát nem okoz, az idegen test pár napon – de legkésőbb egy éven belül – magától kilökődik. A piszkálással előidézett gyulladás miatt – tévesen – Lyme-kóros fertőzés gyanúja is felmerülhet

Ne használjunk fertőtlenítő krémet, különösen ne szteroidosat! A fertőtlenítő a bőrbe jutott kórokozókat nem éri utol, a szteroidok (és ugyanígy az antibiotikumok) pedig a tünetek elnyomásával akadályozzák az esetleges fertőzések időben való felfedezését.

Mikor forduljunk orvoshoz?

  • Ha a csípés után a lappangási időben fokozatosan növekvő, legalább 3 napja fennálló, legalább 5 cm-es pírt tapasztalunk. Ha nem vettük észre a kullancscsípést, akkor 5 napja fennálló, 8 cm-es átmérőjű pír esetén. (Kivétel a gyermekek füle előtt húzódó pír, mert ez arcidegbénulással is járhat.) A fenti kritériumok teljesülése esetén antibiotikum-kezelés indokolt.
  • Terhesség esetén klinikai tünetek nélkül is.
  • Ha egy hétnél tovább tartó vagy visszatérő Lyme-kór gyanús panasz lép fel, ami mással nem magyarázható.

lyme

 

  • Ha két héten belül láz, szédülés, fejfájás, izomfájdalom mutatkozik, mert ez kullancsencephalitisre (agyvelőgyulladásra) utalhat.
  • Arcidegbénulás esetén.
  • A fülcimpa vagy az emlő fájdalommentes, lilás duzzanata esetén, amely egy hétnél tovább tart.
  • Szívritmus-zavar esetén.
  • Ízületi- és izomfájdalom, vagy komoly fáradékonyság esetén.
  • Ha csekély fájdalommal járó, aszimmetrikus, vándorló térdízületi duzzanatot tapasztalunk.

 

 

 



 

 

 



Október 8. – miről nevezetes? Hogyan írjuk helyesen: írd! vagy írdd!? Mikor van Vivien névnap? Hogyan írjuk helyesen: nedvesítsd vagy nedvesitsd? Hogyan írjuk helyesen: húga vagy huga? Mikor van Kerény névnap? Hogyan írjuk helyesen: kikészít vagy kikészit? Keresztrejtvény – 16.05.16. Keresztrejtvény – 16.10.23. Január 11. – miről nevezetes?