Minden esetben súlyos fertőzést okoz
A köznyelven húsevő baktériumnak nevezett kórokozó alatt általában a Streptococcus pyogenes nevű baktériumot értjük, ugyanakkor más Streptococcus-baktériumok is felelősek lehetnek a fertőzés kialakulásáért. A húsevő baktérium valójában nem a húst, hanem a bőrt, a bőr alatti szöveteket és a fasciát (az izmokat körülvevő szöveteket) roncsolja. A Streptococcus-törzs kiemelt terjedési helyei a kórházak, ugyanakkor a természetben is megtalálható.
A baktériumok általában egy kis sérülésen, vágáson vagy horzsoláson keresztül jutnak be a testbe, majd akörül megtelepedve szaporodni kezdenek. A kórokozók ezután toxinokat és enzimeket bocsátanak ki, amelyek károsítják a szöveteket és gátolják az immunrendszer védekező mechanizmusait, illetve lebontják a kötőszöveteket, az izmokat és a bőrt, lehetővé téve a fertőzés gyors terjedését. A baktériumok és toxinjaik bekerülhetnek a véráramba is, szepszist okozva. Gyakran valójában a szepszisbe halnak bele a betegek: a vérmérgezésnek is nevezett állapot súlyos, az egész testre kiterjedő gyulladásos reakcióval jár.
Akár egy papírvágás is okozhatja
A húsevő baktérium fertőzése szerencsére ritka, mivel az azt okozó baktériumok nem mindenki testén találhatók meg. Amennyiben jelen vannak, még akkor is szükségük van egy sérülésre a szervezetbe való bejutáshoz. Az ép bőr védelmet nyújt a baktériumokkal szemben, de bármilyen bőrsérülés lehetőséget ad a kórokozók számára a bejutásra. A sérülés körülményei irrelevánsak a fertőzés szempontjából:
akár egy papírvágáson keresztül is bekerülhetnek szervezetünkbe a kórokozók.
Még a látszólag apró bőrsérülések, mint a rovarcsípések vagy pelenkakiütések is kaput nyithatnak a baktériumoknak. Az azonban nem mindegy, milyen mély a seb: minél közelebb maradnak a baktériumok a felszínhez, annál nagyobb az esély a túlélésre.
Fontos a gyors felismerés: ezek a húsevő baktérium tünetei
A húsevő baktérium-fertőzés korai felismerése kulcsfontosságú a túlélés érdekében: minél előbb elkezdődik a kezelés, a betegnek annál jobb esélyei vannak a felépülésre. A helyzetet nehezíti, hogy a húsevő baktérium fertőzésének tünetei viszonylag gyakori, általános panaszok, amelyek nem csak erre az állapotra korlátozódnak. Általánosan elmondható az is, hogy minél jobb fizikai állapotban van a páciens, annál nagyobb eséllyel éli túl a fertőzést. Ugyanakkor bizonyos alapbetegségek és legyengült állapotok, mint például az időskor, a cukorbetegség és egyéb alapbetegségek ronthatják a prognózist.
A fertőzés kezdeti tünetei közé tartozik az érintett területen jelentkező intenzív, aránytalanul erős fájdalom, amely egyre kínzóbbá válik.
A fájdalom mellett a bőr pirosodik, megduzzad, és meleg tapintású lehet. Ezek a kezdeti tünetek gyakran hasonlítanak más, kevésbé súlyos fertőzésekhez, de a fájdalom mértéke és a páciens állapotának gyors, akár órák alatt történő romlása figyelmeztető jel lehet.
A fertőzés előrehaladtával a bőrön sötét foltok, hólyagok és véraláfutásra hajazó elszíneződések jelenhetnek meg. Az érintett területen a bőrből gennyes váladék szivároghat. A beteg általános állapota gyorsan romlik, láz, hidegrázás, fáradtság és gyengeség léphet fel. Súlyos esetekben a fertőzés szeptikus sokkot okoz, amely alacsony vérnyomással, gyors pulzussal, aluszékonysággal és zavartsággal jár. A szeptikus sokk és a több szervi elégtelenség már életveszélyes állapotnak számít.
A húsevő baktérium fertőzésének felismerése érdekében érdemes figyelni az intenzív és gyorsan romló fájdalomra, különösen bőrsérülés környékén. A bőrpír, duzzanat, hólyagok és a bőr elszíneződése további figyelmeztető jelek lehetnek, amik erre az állapotra jellemzőek.
Az orvosok mindent bevetnek: a húsevó baktérium okozta fertőzés kezelése
Az orvostudomány még a fertőzés korai felismerése esetén is versenyt fut az idővel, az állapotért felelős kórokozók ugyanis rendkívül ellenállóak az antibiotikumokkal szemben. Ezért a kezelés a sérült szövet eltávolításával kezdődik: az orvosok eltávolítják az elhalt és fertőzött szöveteket, hogy megakadályozzák a baktériumok további terjedését. Amennyiben kiterjedt fertőzésről van szó, felmerülhet a sérült végtag amputációjais a fertőzés terjedése, illetve a szepszis megakadályozása érdekében.
Eközben megkezdődik az antibiotikum-kúra is. A helyzet súlyossága miatt ilyenkor minden esetben intravénás kezelésre kell számítani. A kezelés sürgőssége ezen a ponton még nem engedi annak kivizsgálását, hogy pontosan milyen baktérium okozta a fertőzést, ezért az antibiotikum-kúra során többféle gyógyszert kombinálnak.
A kezelés minden esetben rendkívül megterhelő, és további beavatkozásokat tesz szükségessé: a páciens vérátömlesztést, illetve tápanyag- és légzéstámogatást is kap. A bőr szövetének eltávolítása esetén felmerülhet a felület műtéti pótlása, végtag-amputációt követően pedig hosszú rehabilitációra szorul a páciens.
Mit tehetünk ellene?
Sajnos nem sok mindent tehetünk a húsevő baktérium fertőzésének elkerülése érdekében. A kórokozók jelenlétének előzetes szűrése nagyon drága és időigényes folyamat lenne, és nem is biztos, hogy a hordozó számára valaha problémát okozna a baktérium.
A legtöbbet a jó higiéniai gyakorlatok betartásával és a sebek megfelelő ellátásával tehetünk a fertőzés elkerülése érdekében.
A sebek elfertőződésének elkerülése érdekében a nulladik lépés a rendszeres kézmosás. Amennyiben tiszta kézzel nyúlunk a sebhez, sokkal kisebb az esélye a veszélyes kórokozók sebbe kerülésének. Ugyanakkor érdemes kerülni, hogy egyáltalán hozzáérjünk a sérüléshez: víz alatt tisztítsuk meg, és erre alkalmas speciális készítménnyel fertőtlenítsük. A sebet tisztítás után érdemes lefedni a baktériumok bekerülésének megakadályozására, ugyanakkor nem szabad teljesen elzárni az oxigéntől: egyes baktériumok terjedését elősegíti az oxigénhiányos környezet.
Az óvintézkedések mellett fontos figyelnünk a kórlefolyást: a sérülés körül tapasztalt aránytalan fájdalom, vörös duzzanat, illetve elszíneződés esetén haladéktalanul forduljunk orvoshoz.
Vadász Zsolt a húsevő baktérium okozta fertőzésbe halt bele
Vadász Zsolt, a Budapesti Operettszínház művésze gyors lefolyású betegség következtében, 2024. június 21-én, 51 éves korában, tragikus hirtelenséggel hunyt el. Sajtóhírek szerint a színész húsevő baktérium okozta fertőzésbe halt bele.