Napéjegyenlőség 2016-ban

MÁRCIUS 20.

SZEPTEMBER 22.

A napéjegyenlőség az az időpont, amikor a Föld mindkét féltekéjén egyforma hosszú a nappal és az éjszaka. A Nap ilyenkor 90°-os szögben delel az Egyenlítő felett.

A márciusi napéjegyenlőséget az északi félgömbön tavaszi, a szeptemberit őszi napéjegyenlőségnek nevezzük. A két nap egyben a csillagászati tavasz, illetve a csillagászati ősz kezdete.

tavasz-háttérkép

Nagyításhoz kattints a képre

 

A Földön a márciusi napéjegyenlőség március 21-re, 20-ra, vagy ritkábban március 19-re esik. A szeptemberi 22-re, vagy 23-ra. Az eltérés a naptárrendszerünkből és a Föld mozgásának eltéréseiből adódik.

A szeptemberi napéjegyenlőséget az északi féltekén őszi napéjegyenlőségnek, a délin tavaszi napéjegyenlőségnek nevezik. Északon ez a csillagászati ősz, délen a csillagászati tavasz kezdete.

ősz-háttérkép

Még sokat kell várni a 21-re…

A 21. században 2011 volt az utolsó olyan év (közép-európai idő szerint), amikor március 21-re esett a napéjegyenlőség. Egészen 2102-ig kell várnunk, míg hazánkban a tavasz újra március 21-én kezdődik majd. A 20-i tavaszkezdés egyhangúságát legközelebb 2048-ban töri meg egy 19-ei napéjegyenlőség (közép-európai idő szerint).