IGEN
Széles körben elterjedt tévhit, hogy macskák csak “fekete-fehérben” látnak, pedig nem. A macskák és emberek látása közötti különbség legfontosabb oka a retináik különböző felépítése. A retina a szem mögött elhelyezkedő, fényérzékelő sejteket tartalmazó szövetréteg. Ezeknek a fényérzékelő receptoroknak kétféle típusa közül az egyik a fényerőt és a szürke árnyalatait érzékeli, a másik a színeket. A macskák és emberek látása közötti különbség fő oka, hogy a macskáknál az előbbi típusú receptor sejtből van több, az embernél az utóbbiból.
Nickolay Lamm fotós alábbi képei megmutatják a különbséget az általunk és házi kedvenceink által érzékelt világ között (felül ember, alul a cica nézi ugyanazt).
1. A macskák látómezeje valamivel szélesebb, mint az emberé – kb 200 fokos mezőben látnak az átlagos emberi 180° helyett.
2. Az emberek sokkal élesebben látnak, mint a macskák (nappal): egy ember 5x-10x olyan távolról lát ugyanolyan élesen valamit, mint a macskája.
3. A macskák a pirosat nem látják, mintha színvakok lennének. A szerencsés emberek a piros, kék és zöld színeket és ezek árnyalatait is látják.
4. A színek árnyalatait és telítettségét sem érzékeli Cirmi olyan jól, mint mi emberek.
5. A macskák közellátók, távolról hiába csücsörítünk és cuppogunk nekik, nem látják. Közelről meg hülyének néznek minket.
6. Kevesebb részlet és színt látnak, mint mi, de sötétben sokkal jobban. Ők még akkor is látnak bennünket, amikor mi csak tapogatózunk, és átesünk rajtuk a sötét szobában.
7. A macskák retinája mögötti fényvisszaverő sejteket tartalmazó réteg is fokozza az éjszakai látóképességüket, mert a gyenge fényt jobban tudják hasznosítani, mint mi. Viszont emiatt nehéz őket éjszaka lefényképezni, mert a vakutól mindig “világít” a szemük.