Augusztus 6. – miről nevezetes?

1945-ben ezen a napon dobták le Hirosimára az atombombát.

1,2 kilométer sugarú körben minden elpusztult. Az emberáldozatok számáról csak becslések léteznek. A halálesetek többsége nem a robbanások következménye volt, hanem napokkal később következtek be a tűzvészek, lökéshullámok vagy a radioaktív sugárzás miatt. Addig ismeretlen betegségek váltak jellemzővé a túlélők között. A robbanás helyétől való távolság, valamint a szervezet által elnyelt dózis függvényében szenvedtek sugárfertőzést az emberek. Tehát azok a személyek, akik a robbantást túlélték, még egyáltalán nem voltak biztonságban. Mivel ez volt az első atombomba robbantás, ezért a japán orvosok nem tudták, hogy vajon mivel is állnak szemben. Szeptember 12-én használták először egy orvosi jelentésben a sugárbetegség kifejezést. A környező területeken akut tünetek jelentkeztek, ezek a hányás, hasmenés, gyengeségérzet voltak. A túlélők között jellemző volt a hályog, leukémia, rosszindulatú daganatok, korai öregedés. Néhány hónapon belül drasztikusan megemelkedett a vérrákos betegek száma. Sok várandós nő gyermeke genetikai rendellenességgel született, vagy daganatos betegségben halt meg. Felmerült az a gondolat is, hogy hadászatilag indokolatlan volt az atomtámadás bevetése, és az amerikai vezetés csak a lakosságra gyakorolt hatást szerette volna megfigyelni. Augusztus 9-én Nagaszakira is ledobtak egy atombombát. A támadás után Japán letette a fegyvert, és véget ért a második világháború.

Névnapok: Berta, Bettina.

Ezen a napon született:

  • Sir Alexander Fleming orvos, a penicillin felfedezője, 1881-ben. Az első antibiotikumot ő állította elő. Baktérium tenyészetébe kékes-zöldes színű penész keveredett, és azt a figyelte meg, hogy a baktériumok növekedését a penész gátolja, illetve el is pusztítja őket. Hosszas kísérletezés hatására így sikerült előállítania a Penicillint. 1944-ben elkezdődhetett a tömeges előállítása. A második világháborúban már tudták használni a sebek elfertőződésének megakadályozására, valamint az ebből következő amputációk és halálesetek számának csökkentésére. Azonban ekkor még az emberi szervezetből a vesén keresztül gyorsan kiürült. Így a kezelt betegek vizeletét összegyűjtötték, és izolálták belőle a Penicillint, majd újra fel tudták használni.

Ezen a napon hunyt el:

  • Áprily Lajos költő, műfordító 1967-ben.

Ez is érdekelhet:
Milyen névnap van ma és holnap?





Keresztrejtvény – 16.09.13. Hogyan írjuk helyesen: bizsu vagy bizsú? Hogyan írjuk helyesen: őrjöng vagy örjöng? Hogyan írjuk helyesen: szíves vagy szives? Keresztrejtvény – 09.18. Hogyan írjuk helyesen: laposfogó vagy lapos fogó? Mikor van Donát névnap? Mióta Budapest Magyarország fővárosa? Lagzi Lajcsi balladája Mi köze van a plátói szerelemnek Platón “magánéletéhez”?